4 akcesoria 4×4, dzięki którym wygrasz każdy rajd terenowy

wtopa 4x4Tu liczy się szybkość reakcji, umiejętności i doświadczenie, które pozwolą podjąć najlepszą decyzję oraz precyzja prowadzenia samochodu terenowego. Zawsze przydaje się odrobina szczęścia, ale jemu akurat można przecież pomóc. Oto lista sprytnych urządzeń, bez których lepiej nie stawać w szranki z innymi kierowcami off-road.

Numer 1: wyciągarka

Najczęściej na rajdach jest to wymóg regulaminu, aby samochód został dopuszczony do zmagań. Niektórzy organizatorzy pod względem rodzaju wyciągarki dobierają kategorie załóg (np.: klasa Extreme z modyfikacjami i wyciągarką elektryczną). Bez dwóch zdań wyciągarka to najszybszy sposób wydostania się z tarapatów. Ma swoje zalety i wady (m.in. cena), ale jeśli chodzi o czas pracy i skuteczność, to nie ma sobie równych.

Numer 2: akcesoria do wyciągarki

Cóż, bez zapasowego sprzętu wyciągarka to tylko niepotrzebne obciążenie, przynajmniej do czasu, gdy się nie popsuje. Dodatkowe szekle, haki i karabińczyki, pasy ochronne na drzewa, bloczek zwrotny, który zwiększy osiągi wyciągarki, to bardzo ważne drobiazgi, które w pewnym momencie mogą okazać się kluczowe. Dobrze jest mieć ze sobą rękawiczki, gdyż montaż stalowej liny wyciągarki nie należy do najprzyjemniejszych.

Numer 3: podnośnik typu Hi-Lift Jack

Bezawaryjny, skuteczny, niezależny od pracy silnika podnośnik terenowy. Przydaje się w każdych warunkach przede wszystkim do zmiany koła, lecz można z jego pomocą wyprowadzić samochód z niezłej koleiny. Bywają sytuacje, gdy trzeba zajrzeć pod brzuch terenówki (uwaga: wtedy lepiej dodatkowo zabezpieczyć samochód np. liną) lub usunąć konar, który zablokował się pod podwoziem.

Numer 4: bezpieczeństwo

Przed zapisaniem się na rajd przeczytaj jego regulamin. Większość organizatorów wymaga dodatkowych zabezpieczeń, szczególnie w klasach Extreme. Najczęściej są to kask i czteropunktowe pasy bezpieczeństwa, rzadziej spotyka się klatki bezpieczeństwa lub specjalistyczne kombinezony ognioodporne. Pamiętaj, to nie jest wymysł organizatora, lecz troska o twoje zdrowie i załogi. Zabierz ze sobą apteczkę – nie zajmuje dużo miejsca i nie wiele waży, a może okazać się pomocna.

Author: M Z

Share This Post On