Chcesz pokonać strome wzgórze? Poznaj te 4 tricki!

Jazda po stromym zboczu to nie bułka z masłem – wie o tym każdy, kto choć raz próbował swoich sił w off-roadzie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na pokonanie takiej przeszkody. Oto 5 tricków, które podpowiedzą ci, jak poradzić sobie na nierównym gruncie.

1. Przyjrzyj się!

Zamierzając wjechać na strome zbocze, zatrzymaj się na chwilę, wysiądź i przyjrzyj się temu, co masz przed sobą. Jeszcze lepszym pomysłem będzie przejście się w górę i w dół. Taki zabieg pozwoli ci przekonać się, jakiego rodzaju przeszkody napotkasz w drodze na szczyt i którą stroną najlepiej będzie je ominąć. Pod koniec oceń, czy twój samochód w ogóle da radę sprostać wyzwaniu.

2. Przyczepność kluczem do sukcesu

Zmniejszenie ciśnienia w oponach przed wjazdem na zbocze może być dobrym pomysłem, bo zwiększy to przyczepność auta do nierównego terenu. Co jeszcze ważniejsze, ogumienie będzie dobrze “układało” się wokół skał, pni itd., dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko przebicia opony.

3. Ostrożność popłaca

To może brzmieć banalnie, ale przymierzając się do pokonania wzgórza w terenie, musisz zachować maksymalną ostrożność. Kiedy po drodze na szczyt widzisz jakąś przeszkodę, podjedź do niej tak powoli, jak to tylko możliwe, a potem postaraj się ją ominąć, uważnie nasłuchując wszelkich odgłosów. Twoją uwagę powinno zwrócić drapanie, zgrzytanie, szeleszczenie itd. Pamiętaj także o ustawieniu odpowiedniego trybu off-roadowego w twoim samochodzie (jeśli masz taką opcję). No i najważniejsze – jeśli wydaje ci się, że coś jest nie tak, nie staraj się pokonać przeszkody na siłę. Spróbuj zrobić kolejną próbę.

4. Trzymaj poziom

Unoszenie jednego czy dwóch kół podczas wyczynowej jazdy off-roadowej może wyglądać naprawdę świetnie, ale lepiej nie rób tego sam – wygląda to świetnie w czasie pokazów, ale niedoświadczona osoba raczej nie poradzi sobie z takim wyzwaniem. Pamiętaj, że w czasie jazdy pod górę ważne jest utrzymanie samochodu w jednej linii względem podłoża. Dzięki temu zarówno przednie, jak i tylne opony będą mogły “zaatakować” przeszkodę pod tym samym kątem, co znacznie ułatwi ci pokonanie wzgórza.


Jazda po stromym zboczu, zwłaszcza w warunkach terenowych, na pewno nie należy do najłatwiejszych. Może czekać cię wiele nieudanych prób, zanim odniesiesz sukces. W zależności od twojego doświadczenia, wybieraj więc takie trasy, z którymi raczej sobie poradzisz. Powodzenia na szlaku!

Author: M Z

Share This Post On