Ciemna strona off-road’u – nielegalna jazda po lesie

Od czasu do czasu docierają do nas zewsząd informacje o niezbyt przyjemnych incydentach związanych niestety z fanami off-road’u, którzy w pełni świadomie wchodzą w konflikt z prawem organizując sobie nielegalne przejazdy, czasem nawet rajdy po lasach państwowych, które są objęte zakazem jakiegokolwiek ruchu pojazdami nie związanymi z Nadleśnictwem danego okręgu.

Ciężko oszacować skalę tych występków. Leśnicy próbują walczyć z wandalami poprzez rozmieszczanie kamer w lesie, stałe monitorowanie i natychmiastową reakcję. Sprawa jest jednak o tyle trudna, że off-road’owcy, którzy dopuszczają się takich czynów są najczęściej nieuchwytni. Po pierwsze poruszają się po lesie szybko i nie dają zbyt wielu możliwości, aby dać się złapać. Po drugie – przeważnie demontują tablice rejestracyjne w swoich autach lub motocyklach przez co nawet nagrania z kamer stają się bezużyteczne.

Niestety najgorsze w tym wszystkim to szkody spowodowane przez terenowe auta lub motocykle. Niestety lista zniszczeń i zagrożeń jest bardzo długa, z czego sprawy nie zdają sobie zapewne sami wandale, a mianowicie:

  • niszczenie dróg gruntowych, torfowisk, naturalnych zbiorników wodnych i terenów podmokłych
  • niszczenie runa leśnego i wszystkiego co na nim rośnie
  • niszczenie upraw leśnych: nowo sadzonych drzew, krzewów
  • płoszenie zwierzyny leśnej i powodowanie bezpośredniego zagrożenia życia zwierząt
  • zakłócanie spokoju oraz tworzenie zagrożenia dla innych użytkowników lasu, którzy przyjeżdżają do niego w celach wypoczynkowych
  • utrata walorów przyrodniczych i estetycznych lasów

Warto zatem przypominać wszystkim, że prawdziwy fan off-road’u korzysta ze swojej pasji na specjalnie wyznaczonych do tego celu torach – również tych leśnych, które są specjalnie dostosowane do jazdy i przeznaczone wyłącznie w tym celu. Brak znajomości prawa i kar związanych z wjazdem do lasu nie zwalnia nikogo od odpowiedzialności. Za wjazd autem na teren lasu grozi mandat 500zł, przy większych zniszczeniach spowodowanych w akcje wandalizmu grozi nawet rok więzienia, a w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia innych osób kary sięgają 5 lat ograniczenia wolności.

Author: M Z

Share This Post On