Głęboki wdech off-roadu

Czy zdarzyło ci się kiedyś wjechać terenówką na głęboką wodę? Jeśli tak, to wiesz, że czasem może to być niebezpieczne dla twojego samochodu. Wlot powietrza do silnika znajduje się na wysokości nadkola i jeśli to miejsce zostanie zalane… Lepiej nie mówić. Ale na szczęście jest rozwiązanie dla śmiałków, lubiących wodne eskapady. Off-roadowe snorkele działają identycznie jak rurki przy masce pływackiej. Zamontowanie ich w terenowym samochodzie sprawia, że powietrze zamiast wpadać do silnika nad kołami, dostaje się do niego z poziomu dachu. Dzięki temu twoja terenówka może swobodnie oddychać, a ty nie musisz się martwić o uszkodzenia silnika.

Brzmi fajnie? To dopiero początek. Snorkele pozwalają nie tylko na kąpiel w przydrożnym bajorze, ale umożliwiają także bezpieczne przedostanie się przez pustynne piaski. Zwłaszcza, jeśli do swojej rurki założysz filtr. Pomoże on oczyszczać wlatujące do silnika powietrze z kurzu, pyłu, piasku i wszelakich innych drobnoustrojów. Dodatkowo, powietrze dostające się do wnętrza maszyny z góry jest zimniejsze, co ma dobry wpływ na kondycję silnika.

Jeśli nadal jesteś zaciekawiony, producenci snorkeli wychodzą do ciebie z kilkoma propozycjami. Oczywiście najlepiej nabyć oryginalny sprzęt prosto z fabryki, ale nie każdego na to stać. Dlatego niezłym pomysłem jest zakup tańszych odpowiedników, produkowanych na wzór tych zagranicznych. W ofertach sklepów terenowych znajdują się np. takie fajki: snorkel Jeep Cherokee XJ, snorkel Jeep Grand Cherokee ZJ, snorkel Jeep Wrangler TJ, snorkel Suzuki Vitara i wiele innych. Zdecydowanie jest z czego wybierać.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, musisz rozważyć wszystkie aspekty nowego produktu. I te dobre, i te złe. Aha, to są też słabe strony? No niestety. Podobno snorkele mogą nieco zaburzać moc silnika i przez to auto 4×4 pojedzie z nieco mniejszą brawurą. Jednakże jeżeli rurka jest dobrej jakości, sytuacja taka nie powinna mieć miejsca albo różnica będzie prawie niedostrzegalna. Poza tym, raz zamontowany snorkel będzie ci towarzyszył zawsze i wszędzie, czyli nawet kiedy wjedziesz do lasu. Może się trochę zaczepiać o gałęzie… No i jeszcze jedno: hałas. Terenówki ze snorkelem wydają nieco głośniejsze dźwięki, niż ich standardowe wersje. Czy to duża wada? Sam zdecyduj.

Jedno jest pewne – snorkele są godnym uwagi wynalazkiem, a ich zwolenników pewnie nie trzeba będzie daleko szukać. Mają, jak wszystko na tym świecie, swoje mocne i słabe strony. Być może mniej zapalonym off-roadowcom nie będą one aż tak potrzebne; jeśli jednak jesteś prawdziwym fanem tego sportu, na pewno warto poważnie rozważyć zakup snorkela.

Author: M Z

Share This Post On