Jak bezpiecznie przedostać się przez błotnisty teren? Porady dla początkujących (i nie tylko)

Pokonanie błota nie jest łatwe, ale to niestety część większości wypadów poza utarte szlaki. Jak poradzić sobie nieprzychylnymi warunkami na drodze (albo poza nią)? Poniżej prezentujemy kilka podstawowych zasad, które powinien znać każdy off-roadowiec.

1. Właściwe opony

Nigdy nie wybieraj się w teren bez odpowiednich opon! Coś takiego może “przejść” podczas normalnej jazdy po mieście, ale gdy zjedziesz z utartego szlaku, możesz mieć sto procent pewności, że negatywnie odbije się na jakości jazdy. Innymi słowy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie poradzisz sobie przy trudniejszych momentach. A, jak pewnie wiesz, naprawdę niedużo trzeba, by zaklinować się w błocie. Zamiast więc męczyć się i musieć za każdym razem używać wyciągarki, po prostu zainwestuj w dobre, terenowe ogumienie. Zawsze sprawdzaj też ciśnienie w oponach – nie możesz pozwolić sobie, by było ono nieprawidłowe.

2. Sprawdź, co kryje się w błocie

Powyższa rada może brzmieć irracjonalnie, ale mimo wszystko zrób to: zatrzymaj się, załóż rękawiczkę i sprawdź, co za chwilę będziesz miał pod kołami. W błocie może kryć się bowiem znacznie więcej niż tylko… samo błoto. Przede wszystkim zobacz, jaką ma ono głębokość – najlepiej używając patyka. Przy okazji odkryjesz inne rzeczy: małe lub duże kamienie lub nawet skały. Jeśli uznasz, że teren jest zbyt trudny dla Twojego samochodu, zawróć. Lepiej pobrudzić buty niż ugrzęznąć w błotnej pułapce lub narazić pojazd na zniszczenie.

3. Włącz napęd na wszystkie koła i kontrolę trakcji

Jeżeli Twój samochód nie włącza trybu 4×4 i kontroli trakcji automatycznie podczas jazdy w trudnych warunkach, nie zapomnij zrobić tego samodzielnie. Znacznie ułatwi to jazdę po błocie, kamieniach lub piasku. Jeżeli jednak złapiesz wklejkę, tryb ten może niestety utrudnić wydostawanie się z pułapki. W tej sytuacji przełącz się więc z powrotem na napęd na jedną oś.

4. Użyj niższego biegu

Jazda na wysokim biegu może być dobra na autostradzie, ale pokonując muł i błoto, lepiej przełącz się na coś niższego. Dwójka lub trójka naprawdę wystarczą! Dzięki temu silnik i koła będą pracować ciężej, co pozwoli na łatwiejsze wydostanie się z trudnego terenu.

5. Utrzymuj stałą prędkość

Podczas jazdy w trudnym terenie bardzo ważne jest utrzymanie mniej więcej stałej prędkości. Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania. Jazda w podobnym tempie przez cały czas pomoże Twojego pojazdowi lepiej przystosować się do wymagającej nawierzchni. Jeśli będziesz zbyt mocno naciskał pedał gazu, opony mogą stracić przyczepność i możesz tylko pogorszyć swoją sytuację. Dotyczy to także przeciwnej sytuacji: zbyt mocne hamowanie może sprawić, że wpadniesz w poślizg.

6. Unikaj błotnych pułapek

Ta porada jest właściwie oczywista – jadąc po niepewnym gruncie, za wszelką cenę powinieneś unikać błotnych pułapek. Niestety, niedoświadczonemu kierowcy może zdarzyć się chęć “porwania z motyką na słońce” – bo w końcu od czego jest cały terenowy ekwipunek, jak na przykład pasy i wyciągarka? Pamiętaj, że takie podejście jest jednak krótkowzroczne, nie “ładuj” się więc specjalnie w najgłębszy muł. Co innego, jeśli wklejka zdarzy Ci się przypadkiem. Najlepiej będzie, jeżeli zastosujesz się do rady numer 2 i w miarę możliwości sprawdzisz, co kryje się w terenie, który za chwilę będziesz pokonywał.

Jazda w terenie to prawdziwa frajda. Możesz cieszyć się nią nawet wtedy, kiedy nie masz zbyt dużego doświadczenia. Pamiętaj jednak, żeby trudność terenu stopniowo dostosowywać do swoich umiejętności – wtedy zamiast frustracji zawsze będziesz czuł radość z jazdy!

Author: M Z

Share This Post On