Jak jeździć samochodem osobowym w terenie?

Adrenalina to pokarm każdego miłośnika off-roadu. Załóżmy jednak, że nie masz samochodu terenowego, a chciałbyś ruszyć w teren. Co zrobić? Może próbować pokonać bezdroża zwykłym samochodem osobowym. Oczywiście nigdy nie pokonasz nim wszystkich przeszkód, które terenówka dosłownie by łyknęła, ale „cywil” wcale nie jest w terenie tak bezradny jakby się wydawało. Należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, dzięki którym nasza wyprawa będzie w miarę bezpieczna.

Jeśli chcesz powierzyć swoje zdrowie samochodowi, musisz dobrze go poznać. Przed wyprawą dobrze jest więc przestudiować instrukcję obsługi szczególną uwagę zwracając na osiągi i specyfikację pojazdu. Dzięki wiedzy na ten temat łatwiej będzie nam zaplanować trasę, którą będziemy w stanie bezpiecznie pokonać. Oczywiście pamiętać musisz o kilku podstawowych kwestiach bezpieczeństwa, takich jak zapięcie pasów, utrzymywanie odpowiedniej pozycji za kierownicą czy właściwie zabezpieczenie bagaży.

Jeśli spotkamy przed sobą przeszkodę w postaci dziury, kamienia czy konara drzew, bezpieczniej będzie spróbować ją ominąć. Próba forsowania może się kończyć uszkodzeniem samochodu i końcem zabawy.

Próbując pokonać przeszkodę wodną koniecznie musisz najpierw dobrze się z nią zapoznać. W pierwszej kolejności musisz sprawdzić jej głębokość. Jeśli będzie zbyt duża, zapomnij o jej forsowaniu. Jeśli jednak uznasz, że pokonasz ją bez trudu, pamiętaj o tym by jechać spokojnie, w jednostajnym tempie nie zmieniając przy tym biegów. Gdyby zdarzyło się tak, że ugrzęźniesz, najpierw spróbuj ruszyć z drugiego biegu, a gdy to nie pomoże, posłuż coś pod koła, tak by złapały one przyczepność.

Jeśli masz do pokonania wzniesienie wjeżdżaj na nie w linii prostej. Dojeżdżając do szczytu, zwolnij. Inaczej samochód wyskoczy do góry i przy lądowaniu może ulec uszkodzeniu, Zjeżdżając – również na wprost – musisz dobierać biegi tak, żeby dać sobie możliwość hamowania silnikiem.

Kiedy już kończysz swoją przygodę, wracając na asfalt wyczyść koła swojego samochodu oraz sprawdź najważniejsze jego elementy, czy nie uległy w czasie wyprawy uszkodzeniu.

Author: M Z

Share This Post On