Gdzie jeździć samochodem terenowym?

Kiedyś pisaliśmy już o ciemnej stronie off-roadu czyli o nielegalnej jeździe po lesie. Nie tłumacząc tu nikogo, kto dopuszcza się czynów jakby nie było niegodnych off-roadowców powody takich sytuacji są czasem trywialne. Fani jazdy off-roadowej nie mają w naszym kraju zbyt dużych możliwości jeśli chodzi o wybór tras. Profesjonalnych tras jest jak na lekarstwo. Na szczęście jest co raz więcej zorganizowanych imprez, pod które organizatorzy przygotowują bardzo dobre trasy. Tylko gdzie jeździć na co dzień – dla rozrywki lub w celach treningowych?

Jazda po lesie

Lasów mamy mnóstwo, tak też są najchętniej wybierane jako trasy off-roadowe. Jednak jazda w lesie rządzi się pewnymi prawami i wcale nie chodzi o to, że jest całkiem zabroniona. Samochodem możemy się poruszać po lesie jeśli nie ma wyraźnego zakazu i ruch może być jedynie po ściśle wyznaczonych trasach. Ci, którzy lubią ryzyko i jeżdżą pomiędzy drzewami, powinni mieć na uwadze, że robią to niezgodnie z prawem i taka zabawa może kosztować ich nawet 1000 zł mandatu. Warto być także ostrożnym w przypadku terenów objętych programem Natura 2000, które w całości są objęte zakazem ruchu wszelkich pojazdów – jeśli kierowca zostanie przyłapany będzie musiał zapłacić mandat i naprawić wyrządzone szkody.

Plaża i wydmy

Tutaj również odradzamy urządzanie przejażdżek. Po plaży mogą poruszać się tylko uprawnione pojazdy – policja, WOPR, straż pożarna, ochrona plaży. Wydmy natomiast są objęte w całości ochroną przyrody i po tych terenach – mimo, że bardzo kuszących i atrakcyjnych rodem z Dakaru – nikt nie ma prawa jeździć.

Pola i łąki

Po polach państwowych amatorzy off-roadów mogą jeździć bez obaw, jednak z zachowaniem pewnej kultury, aby nie niszczyć przyrody. W przypadku pola prywatnego chyba nikogo nie musimy uświadamiać, czy powinien po nim jeździć bez zgody właściciela…

 

Dla własnego bezpieczeństwa i oszczędności w portfelu w każdym terenie najlepiej poruszać się po wyznaczonych trasach. Nie warto ryzykować – wystarczy popytać innych fanów, gdzie w waszej okolicy można trochę poszaleć. Niestety (albo stety!) w większości będą płatne tereny, ale za to bezpieczne, profesjonalnie przygotowane i dające jeszcze więcej wrażeń z jazdy.

Author: M Z

Share This Post On