Kierowco off-road! Nie niszcz lasów!

znaki-drogoweRozjeżdżone rezerwaty, zniszczone szlaki i prywatne pola – oto skutki nielegalnego off-roadu. Leśnicy i ekolodzy skarżą się na miłośników motoryzacji, którzy wjeżdżają w miejsca, które nie są przeznaczone do ekstremalnej jazdy. Sytuacja ta dotyczy głównie użytkowników quadów i motocrossów, ale mogą na tym ucierpieć także kierowcy czterech kółek.

Nielegalne rajdy niszczą przyrodę

Tylko do połowy roku leśnicy w Bieszczadach zanotowali 371 przypadków nieuprawnianego wtargnięcia do lasu pojazdami silnikowymi, ale tylko niespełna setka otrzymała mandaty. Ekolodzy zwracają uwagę na szkodliwość jazdy po niewyznaczonych trasach. Niszczy się przyroda, ściółka i gatunki pod ochroną, zwierzęta płoszą się od ryku silników, a niebezpieczna jazda jest zagrożeniem dla turystów i samych kierowców.

Według ustawy po lesie można poruszać się pojazdem tylko po drogach publicznych lub tych, na które odpowiednie oznakowanie dopuszcza ruch. W każdym innym przypadku łamiemy prawo. Mandaty wahają się od 20 do 500 zł, często naliczana jest także kara za zakłócanie porządku, ale motocrossowcy pozostają praktycznie bezkarni.

Bezkarność i anonimowość

Przede wszystkim trudno ich złapać. Poza tym są właściwie anonimowi. Poruszają się niezarejestrowanymi lub nieoznakowanymi pojazdami, a przez kaski nie da się ich rozpoznać. Nie odstraszają ich mandaty, więc ekolodzy z WWF Polska chcą zaostrzenia kar. Niektórzy właściciele często uczęszczanych terenów radzą sobie innymi sposobami. Zawieszają stalowe linki między drzewami, by utrudnić przeprawy kierowcom quadów i motocyklistom. Taki rodzaj zabezpieczenia terenu jest skrajnością, gdyż może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Apelujemy o rozwagę

Ze względu na nielegalnych kierowców, przykładnym miłośnikom jazdy po bezdrożach może być trudniej organizować legalne wyprawy uzgodnione z leśnictwem. Dyskusja wywołana przez ekologów na pewno wpłynie nieprzychylne na postrzeganie naszego sportu przez innych. Dlatego apelujemy do nieodpowiedzialnych użytkowników pojazdów terenowych, aby opamiętali się i nie psuli dobrej zabawy uczciwym kierowcom. Lepiej odpuścić sobie jazdę w teren, niż przypłacić to zdrowiem lub życiem, napotykając na ścieżce naprężoną linkę.

Author: M Z

Share This Post On