Mobilna wyciągarka i po kłopocie

Rasowy samochód terenowy nie mógłby obejść się bez wyciągarki. Bywalcy rajdów 4×4 i imprez offroadowych dobrze znają zalety tego urządzenia, które pomaga wydostać się z największych bagien. Oto ciekawy sposób na alternatywny montaż wyciągarki terenowej.

płyta montażowa dragon winchZazwyczaj elektryczna wyciągarka terenowa jest montowana za pomocą płyt montażowych do konstrukcji pojazdu. W tym celu należy zdemontować przedni zderzak, a niekiedy elementy układu chłodniczego i przyspawać bądź przykręcić ciężką płytę montażową. Do niej dopiero dokręca się wyciągarkę, a następnie ponownie zakłada zderzak. Bywa, że i ten element należy dociąć lub doszlifować, by pasowało do dodatkowego urządzenia. Niektóre modele samochodów, np. Jeep Wrangler, pozwalają na montaż wyciągarki bezpośrednio do zderzaka.

Wadą takiego rozwiązania jest montaż na stałe. To znaczy, że nasz sprzęt trzeba wozić za każdym razem, nawet kiedy jedziemy do pracy lub podróżujemy po mieście. Sama płyta montażowa waży ok. 10-15 kg, plus waga wyciągarki, co daje ponad 20 kg dodatkowego obciążenia na sam przód samochodu. Może to znacznie nadwyrężyć układ zawieszenia, tym bardziej, gdy wciąż jeździmy na fabrycznych elementach.

płyta montażowaGodnym uwagi rozwiązaniem jest przenośna płyta montażowa pasująca do wyciągarek Dragon Winch. Płyta typu kosz (quick connect) ma otwory montażowe do wyciągarki elektrycznej, szeroki otwór pod prowadnicę liny oraz zaczepy zapewniające stabilną pracę urządzenia. Płytę umieszcza się za pomocą kwadratowej przedłużki – samochód musi być wyposażony w specjalne gniazdo. Wyciągarkę da się także zamontowana na haku holowniczym. Płytę demontuje się usuwając zawleczkę.

Dzięki takiemu rozwiązaniu bardzo łatwo można zdemontować wyciągarkę terenową, gdy nie jest ona akurat potrzebna.

Author: M Z

Share This Post On