Niemal jedna trzecia kierowców kupuje opony używane

Przeprowadzone niedawno badanie Moto Data ujawniło faktyczną liczbę osób, które rezygnują z nowych opon na rzecz używanych. Okazało się, że wśród wszystkich użytkowników ogumienia, takich kierowców jest prawie jedna trzecia.

Grono zwolenników używek

Jak wynika z badania Moto Data, opony używane kupuje w tej chwili aż 32% kierowców. Pozostali korzystają z fabrycznie nowego ogumienia. Fakt, że blisko jedna trzecia użytkowników opon decyduje się korzystać z produktów używanych, jest dość niepokojący. Jak bowiem zwraca uwagę Tadeusz Kuncy z Moto Data, opony używane mogą być niebezpieczne w eksploatacji.

Warto pamiętać przecież o tym, że takie gumy mogły być wcześniej nieprawidłowo używane, naprawiane w sposób nieprofesjonalny albo źle przechowywane – a to wszystko ma negatywny wpływ na ich późniejszy stan. Co szczególnie ważne, nie można także zapominać, że nawet jeśli z zewnątrz opona wydaje się być nieuszkodzona, zawsze może posiadać pewne ukryte wady. Niestety, takie niedociągnięcia mogą ujawnić się dopiero w warunkach eksploatacji na drodze, stwarzając niebezpieczeństwo nie tylko dla ich użytkownika, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

(Nie)zaufane źródło

Tadeusz Kuncy podkreśla także, że niepokojący jest fakt, iż większość osób korzystających z opon używanych, kupuje je na giełdzie albo szrocie (według badania Moto Data, robi tak 16% kierowców). To właśnie tam istnieje zaś największe ryzyko nabycia ogumienia, które nie nadaje się już do użytku. Takie opony mogą pochodzić bowiem z wypadku albo posiadać poważną ukrytą wadę. Eksperci z Moto Data podkreślają równocześnie, iż nawet kilkuletnia nowa opona, pod warunkiem, że jest dobrze przechowywana, zachowuje swoje właściwości jezdne i spokojnie można jej używać. Dobrą wiadomością jest fakt, że nadal ponad połowa kierowców (57%) decyduje się na zakup opon z zaufanych i fachowych źródeł, takich jak serwisy, stacje obsługi, warsztaty czy zwyczajnie sklepy, w których można nabyć tzw. opony regenerowane, czyli o zregenerowanym bieżniku stworzone na bazie używanych opon.

Author: M Z

Share This Post On