Ostatnie pożegnanie: Defender ostatecznie wycofany z produkcji

land rover defenderBrytyjska legenda i kultowy samochód terenowy ostatecznie przestał być produkowany. Koncern JLR najpierw ogłosił zaprzestanie produkcji, potem przesuwał ostateczny termin, ale wreszcie musiał on nastąpić. 29 stycznia z taśmy produkcyjnej zjechał ostatni Land Rover Defender.

Defender był (teraz już można użyć czasu przeszłego) produkowany w brytyjskiej fabryce w Solihull przez blisko 68 lat. Samochód od samego początku stał się hitem. Pojazd o terenowych możliwościach przeznaczony był głównie dla wojska i rolników. W pierwszym roku produkcji sprzedano 8 tys. modeli, a w kolejnym aż 24 tys. Dwumilionowy model został wyprodukowany w zeszłym roku. Szczęśliwy właściciel kupił go za 400 tys. funtów.

Defender 4x4Land Rover Defender był samochodem bezkompromisowym, który potrafił pokonać każda przeszkodę. Ta niezawodna terenówka była produkowana bez większych zmian i tylko z koniecznymi poprawkami od samego początku. Niestety to było prawdopodobną przyczyną zaprzestania jego produkcji, gdyż auto nie spełniało współczesnych norm bezpieczeństwa i emisji spalin. Prawie 68 lat to jak na samochód i tak bardzo imponujący wynik.

Od 1948 wypuszczono na rynek różne wersje offroadowej legendy. Zawsze z napędem 4×4 i manualną przekładnią. Defendery mierzyły od 3,66 m do niekiedy 5,18 m długości oraz od 2,03 do 2,13 m wysokości. Szerokość rozstawu osi samochodu wynosiła od 2,36 m do 3,22 m.

Na pocieszenie dodajmy, że Jaguar Land Rover planuje stworzyć zupełnie nowego Defendera lub model, który zastąpi kultową terenówkę. Czy nowy model będzie godnym następcą? Na razie szczegóły nie są znane.

Author: M Z

Share This Post On