Poduszki pneumatyczne – przydatne tanie trapy terenowe

Poduszki pneumatyczne - trapy 4x4

Copyrights: Mudmania4x4.pl

Gdy koleiny są za głębokie lub gdy już w nie wjechaliśmy, a auto nie wykazuje specjalnie chęci ich opuszczenia, poduszka pneumatyczna zwana trapem terenowym (jednym z kilku rodzajów trapów, bo istnieją również trapy stalowe, kewlarowe) może uratować nas z opresji i całkowitego „zagrzebania się” w błocie. Wynalazek prosty, tani, znany i stosowany od dawna przez strażaków do podnoszenia pojazdów czy innych ciężkich elementów w naturalny sposób przeniknął do środowisk off-roadowców.

Pompowana poduszka pneumatyczna pozwala nam podnieść całe auto na kilkanaście centymetrów do góry. Pompowanie jest proste i szybkie, wykorzystujemy do tego celu kompresor z auta. W porównaniu do wspomnianych wcześniej trapów stalowych czy kewlarowych poduszki pneumatyczne dają nieco mniejszą stabilność podczas pokonywania przeszkody i wymagają pewnej wprawy przy najeżdżaniu na nie autem terenowym. Z kolei ich niekwestionowaną zaletą jest chociażby waga i fakt, że zajmują bardzo niewiele miejsca w aucie po spuszczeniu z nich powietrza.

Trapy 4x4: pneumatyczne poduszki

Copyrights: Mudmania4x4.pl

Dodatkowo trapy tego typu można zrobić samodzielnie wykorzystując do tego celu dętkę z grubej gumy pozyskaną np. z kół ciągników rolniczych. Oczywiście sama dętka jest zbyt wrażliwa na pęknięcia więc trzeba ją dodatkowo powlec materiałem odpornym na przetarcia i rozerwania np. wojskowy brezent.

Prócz pokonywania kolein, rowów czy innych przeszkód trapy pneumatyczne mają jeszcze inne zastosowania turystyczne – mogą służyć jako siedzenia czy nawet poduszki do spania!

Author: M Z

Share This Post On