Jak przygotować się do wyprawy offroadowej?

Oto krótki przewodnik po tym, jak wybrać trasę i odpowiedni do niej samochód, co ze sobą zabrać i jak to zapakować, żeby było bezpiecznie i ergonomicznie.

1. Trasa

Zacznijmy od tego, że offroad jest offroadem tylko pozornie. Co to znaczy? Ano raczej rzadko będziesz mógł jechać rzeczywiście jak chcesz, na przełaj. Możliwe jest to właściwie jedynie na wydzielonych specjalnie do offroadu poligonach. Gdy ruszysz na prawdziwą offroadową wyprawę, poruszać będziesz się głównie po różnego rodzaju drogach, od asfaltowych po drogi polne. Dzięki temu nie tylko chronisz środowisko, ale również swój samochód.

2. Teren

Trasa, jaką sobie wybierzesz, może prowadzić przez bardzo różny teren. Mogą to być piachy, mogą to być błota, może być płasko, mogą być pagórki czy wzgórza, mogą być brody, mogą być łąki i lasy. Każdy rodzaj terenu wymaga innych umiejętności. Te zaś wynikają z praktyki. Zanim więc wybierzesz się na wielką wyprawę, dobrze jest poćwiczyć na poligonie, albo nawet wziąć kilka lekcji jazdy offroadowej.

3. Samochód

Po pierwsze, pamiętaj, że na zwykłą wyprawę offroadową nie potrzebujesz samochodu, który poddano mocnemu tuningowi. Kilka modyfikacji wystarczy, by przystosować go do jazdy niemal w każdym terenie. Nie przesadzaj z podnoszeniem zawieszenia. Wyprawa offroadowa to nieraz długie godziny jazdy po mniej lub bardziej utwardzonych drogach, a im wyższe zawieszenie, tym mniejszy komfort takiej jazdy. Po drugie, przed wyprawą musisz poznać swój samochód. To jeszcze jeden powód, dla którego dobrze jest poćwiczyć na poligonie, najlepiej pod czujnym okiem eksperta.

4. Wyposażenie

Pierwsza i najważniejsza rzecz to zaczepy do holowania z przodu i z tyłu pojazdu. Jeśli ich nie ma, koniecznie musisz je zamontować. Potrzeba będzie też oczywiście lina. Przydatną rzeczą może okazać się też wyciągarka. Co jeszcze może się przydać w terenie? Kompresor do pompowania opon (najlepiej zasilany małym akumulatorem), latarka, GPS, łopata, siekiera i podnośnik hi-lift, no i namiot, gdzieś w końcu trzeba spać. Bez tych rzeczy lepiej nie ruszać na wyprawę.

5. Pakowanie

Im dłuższą wyprawę planujemy, tym dłuższa staje się lista wyposażenia i zapasów, które będą nam potrzebne. Najlepszym miejscem do upchnięcia tego wszystkiego jest bagażnik i dach. Dlatego nasz samochód koniecznie powinien być wyposażony w bagażnik dachowy.

6. Obozowiska

To rzecz, którą dobrze zaplanować zawczasu. Jasne, że może okazać się, że zdarzy się jakaś obsuwa, np. awaria samochodu, ale nie znaczy to, że nie należy dobrze znać miejsc, w które się wybieramy. Pomóc mogą nam bardziej doświadczeni koledzy, przetrząsanie forów offroadowych oraz wujek Google i jego Google Maps. Dobrze jest mieć też ze sobą mapy topograficzne, które ułatwią nam wybór odpowiedniego miejsca na biwak.

Więcej porad i akcesoriów związanych z off-roadem znajdziecie w sklepie internetowym Janpol4x4.pl.

Author: M Z

Share This Post On