Ruszasz w teren? Przygotuj się!

Nowiutki samochód terenowy prosto z salonu o lśniącym lakierze rzadko kiedy nadaje się na off-roadową wyprawę. Te bowiem często bywają nieprzewidywalne i warto dobrze się do nich przygotować. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że wykaraskamy się z prawie wszystkich tarapatów.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nasz samochód ma zaczepy do holowania z przodu i z tyłu. Jeśli nie, koniecznie trzeba je zamontować. Dzięki nim będziemy dysponowali przecież zaczepem dla lin. A te w sytuacji gdy gdzieś utkniemy są nieodzowne. No i oczywiście nie należy zapominać o samej linie. Dobrze, by ta którą dysponujemy miała dwie szkole na końcach. Dzięki temu będziemy w stanie połączyć dwa samochody a nie tylko samochód z pniem drzewa.

Podstawowym wyposażeniem każdego samochodu, który rusza w teren powinien być też mały, zasilany z akumulatora kompresor do pompowania opon. Nie tylko pozwoli on nam dopompować opony, w których spadnie ciśnienie, ale także umożliwi manipulowanie tym ciśnieniem. Przygotowując się do pokonywania piasku czy błota dobrze jest obniżyć nieco ciśnienie w ogumieniu. Po ich przejechaniu, a już na pewno przy powrocie na asfalt, konieczne jest jednak przywrócenie ciśnienia do zalecanej wartości.

Nieodzowna będzie też łopata, a przynajmniej porządna saperka, która pozwoli odkopać nam koła samochodu, gdy te ugrzęzną. Przydatna może okazać się też siekiera, dzięki której łatwiej będzie nam np. przygotować prowizoryczne trapy z wyciętych gałęzi. Warto pamiętać też o zakupie podnośnika hi-lift. Przyda się on nie tylko w momencie, gdy konieczna będzie wymiana kół, ale czasem pomóc mogą one wydostać się również z rowu.

Poza specjalnie przygotowanymi trasami warto mieć też ze sobą GPS, szczególnie jeśli ruszamy na dalszą wyprawę. Przyda nam się też latarka.

Przed samą wyprawą dobrze jest też zabezpieczyć wnętrze samochodu przed błotem. Zaschnięte ciężko jest usunąć. Same oparcia obłożyć możemy specjalnymi pokrowcami albo nawet zwykłymi workami na śmieci.

Author: M Z

Share This Post On