Samochód do wszystkiego – Niezastąpiony Mercedes Benz Unimog

Ten pojazd nie zna praktycznie żadnych przeszkód, ale za to wszystkie możliwe zastosowania. W tym roku został on doceniony jako najlepszy pojazd terenowy. Kolejny już raz z rzędu.

Mercedes Benz UnimogHistoria produkcji Mercedesa Benz Unimog sięga czasów zakończenia drugiej wojny światowej. Konstruktorzy z Daimler Benz postanowili stworzyć pojazd przeznaczony głównie dla rolnictwa. Samochód miał być połączeniem ciągnika i ciężarówki, tak by nadawał się do wykonywania wszelkich prac w polu. Z czasem kolejne wersje oznaczane literą U i numerem serii oraz konieczne modernizacje sprawiły, że Unimog stał się najbardziej uniwersalnym pojazdem terenowym na świecie zdolnym poradzić sobie w każdych warunkach terenowych. To była główna idea twórców tego samochodu.

Najnowszy model: Unimog Euro VI

Warto zaznaczyć, że główna konstrukcja oraz stylistyka nie różnią się wielce od pierwszych modeli tego pojazdu. Wprowadzono tylko coraz więcej najnowszych rozwiązań i technologii mających zwiększyć jego możliwości terenowe. W najnowszej wersji silnik ustawiono centralnie, dzięki czemu środek ciężkości znalazł się nieco niżej. Potężna jednostka napędowa to 4-cylindrowy silnik BlueTec 6 z wtryskiem common rail (OM 934 LA) o pojemności 5,1 l. Unimog osiąga moment obrotowy równy 900 Nm oraz moc 230 KM. Skrzynia biegów to aż 8 przełożeń do jazdy na przód i 6 biegów wstecznych. Najnowszy model jest wyposażony także w program przełożeń terenowych, które sprawdzają się przy pokonywaniu trudnych przeszkód przy prędkości od 2,5 do 35 km/h.

Moc nie świadczy jeszcze o zdolnościach przełajowych, ale pozostałe układy już tak. Zawieszenie składa się z osi portalowych, rury reakcyjnej i sprężyn śrubowych, dzięki czemu możliwości zawieszenia terenowego są zadziwiające: 30 stopniowe wykrzyże, możliwość pokonywania 45 stopniowych wzniesień, jazda w trawersie do 38 stopni. Napęd 4×4 został wyposażony w blokady dyferencjałów. Ciekawostką jest także system kontroli ciśnienia w oponach Tirecontrol Plus. Za pomocą przycisków na kierownicy można dostosować ciśnienie w kołach do rodzaju nawierzchni. Konstrukcja tego pojazdu jest na tyle uniwersalna, że wprowadzono do produkcji specjalne modele oznaczone seriami od U 216 do U 530, które świetnie nadają się do montowania dodatkowych narzędzi.

Nagrodzony przez czytelników

Mercedes Benz Unimog otrzymał tytuł Terenowego Samochodu Roku 2015. Nagroda jest przyznawana przez magazyn „Off road” po głosowaniu ponad 36 000 czytelników tego specjalistycznego pisma. Najlepsze samochody wybierano spośród 125 modeli podzielonych na 12 kategorii. Unimog zdobył 51,4% głosów i otrzymał tytuł Terenowego Samochodu Roku 2015 w kategorii pojazdy specjalne.

Author: M Z

Share This Post On