Stalowa czy syntetyk – jaką linę do wyciągarki wybrać?

Wyciągarka terenowa to sprzęt, bez którego lepiej nie ruszać w bezdroża. Ale wyciągarka nie będzie działać, jeśli na jej bęben nie będzie nawinięta lina. I tutaj zaczynają się schody. Bo każdy miłośnik off-roadu ma swoje preferencje co do wyboru jednego z dwóch dostępnych rozwiązań: lin stalowych i lin syntetycznych. Jak wybrać? Przeanalizujmy wady i zalety każdego z rozwiązań.

Lina stalowa

Wśród zalet liny stalowej wymienić można to, że jest ona odporna na przecięcia i przetarcia oraz niewrażliwa na wysokie temperatury. Jest też bez wątpienia dużo tańsza niż konkurentka o zbliżonych parametrach.

Wadą lin stalowych jest to, że wymagają one uważnej konserwacji oraz pokrycia olejem. Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają też uwagę, że często się one plączą i haczą, a czasem – szczególnie w przypadku długo eksploatowanych egzemplarzy – również klinują się.

Lina syntetyczna

Liny syntetyczne są miękkie i przyjemne w dotyku. Nie kaleczą dłoni tak jak liny stalowe. Są też one lżejsze, nie plączą się i nie zakleszczają. Są też mocniejsze, tj. charakteryzują się większą siłą zrywającą niż lina stalowa do wyciągarki o podobnej średnicy.

Lina syntetyczna

Liny syntetyczne są niestety dużo droższe. Znacznie bardziej wrażliwe na przetarcia i przecięcie oraz wysoką temperaturę. Mają też krótszy okres użytkowania. Wciąż jednak zdobywają co raz większą popularność z racji swoich licznych zalet.

Jak więc wybrać?

Trzeba skupić się na potrzebach. To one powiedzą nam, jaka lina będzie dla nas lepsza.

Liny syntetyczneJeśli zamierzamy korzystać z wyciągarki w warunkach leśnych, znacznie lepszym wyborem będzie lina stalowa. Liny syntetyczne nie wytrzymują bowiem zbyt dobrze ocierania się o szorstką korę drzew. Linę stalową należy wybrać również wówczas, gdy paramy się offroadem hardcorowym. W takich warunkach „syntetyki” zwykle nie wytrzymują długo, co w kombinacji z ich wyższą ceną, jednoznacznie wskazuję na stal.

Natomiast w sytuacji, gdy offroad to dla nas raczej miłe przejażdżki po bezdrożach, lepiej wybrać linę syntetyczną. Jest ona lżejsza i łatwiejsza w obsłudze, nie pokaleczy też rąk. „Syntetyki” lepszą są też dla quadów. Są bowiem nie tylko znacznie lżejsze, ale również zajmują mniej miejsca.

Author: M Z

Share This Post On