Czy SUV poradzi sobie w terenie?

Popularność SUVów nieustannie rośnie. Zarówno na rynku europejskim, jak i polskim ilość sprzedanych egzemplarzy aut należących do tego segmentu zwiększa się. Wielu kierowców przyciąga terenowy wygląd samochodów i komfort podróżowania SUVem. Wielu myśli, że taki samochód z powodzeniem zastąpić może terenówkę. I choć nie jest to do końca prawda, to nie można też powiedzieć jednoznacznie, że SUVy nie poradzą sobie terenie. Wszystko zależy od tego, jaki teren mamy na myśli.

Jasne, że zwykły SUV może mieć problemy z pokonaniem trudnego terenu. Raczej nie ma co liczyć na to, że bez problemów pokonamy trasę rajdu, którego trasę organizatorzy urozmaicili o zastoiny wodne czy błotne oraz inne przeszkody, które sforsować można tylko dzięki dobremu sprzętowi. Jednak nie wszyscy kierowcy zjeżdżając z „czarnego” od razu pakują się w błoto po zderzak. Dla wielu terenowa przygoda to po prostu pokonywanie bezdroży, jazda po traktach nieutwardzonych. W takich warunkach każdy – albo przynajmniej prawie każdy – SUV powinien bez problemu sobie poradzić.

Wyższy niż w zwykłych osobówkach prześwit i napęd na cztery koła doskonale radzą sobie na takich „turystycznych” trasach. Jednocześnie nie musimy tu rezygnować z wygody charakterystycznej dla klasy średniej. Warto jednak pamiętać, że SUVy nie są samochodami terenowymi. By określić je tym mianem brakuje im napędu z reduktorem. SUVy zwykle wyposażone są w inteligentny automat, który sam decyduje o tym, kiedy potrzebny jest napęd na dwie osie, a kiedy na jedną. Domyślnie – podczas jazdy po asfalcie – siła napędowa przenoszona jest tylko na dwa koła, zwykle przednie. Dopiero w trudniejszych warunkach komputer decyduje o dołączeniu drugiej osi. SUVy zwykle nie są też wyposażone w typowo terenowe opony, choć to akurat można zmienić samemu.

Podsumowując można powiedzieć, że to czy SUV poradzi sobie w terenie, zależy przede wszystkim od tego po jakim terenie zwykliśmy jeździć. Nie ma co marzyć o pokonywaniu w samochodzie tej trasy trudnych tras off-roadowych; przynajmniej nie bez poważnych udoskonaleń konstrukcji. Auto takie świetnie sprawdzi się jednak na trasach turystycznych.

Author: M Z

Share This Post On