Toyota Hilux – milion pierwszy egzemplarz na afrykańskie bezdroża

Fabryka Toyoty w RPA z okazji sprzedaży miliona modeli Hiluxa postanowiła wypuścić jubileuszową edycję. Nowy, potężny pickup jest tylko jeden, ale wzbudził takie zainteresowanie, że może powstać ich więcej.

Dlaczego afrykański Hilux wzbudził tyle emocji? Zapewne dlatego, że pod maską czai się 455 KM. Zmodyfikowana wersja samochodu, który jest przeznaczony do jazdy w terenie i od dawna startuje w Rajdach Dakar, jest więc jeszcze mocniejsza. Nowa jednostka napędowa to ośmiocylindrowy silnik o pojemności 5 l pochodzący z Lexusa IS F, który generuje moc 455 KM. To wymagało przerobienia także układu wydechowego i bardziej wytrzymałych dyferencjałów.

Wśród wyposażenia auta znajdziemy wiele technologii znanych właśnie z najtrudniejszego rajdu cross country. W Hiluxie zamontowano dwusprzęgłową skrzynię biegów, sportowe hamulce oraz terenowe, miękkie zawieszenie. Opony wstawiono na 18-calowe felgi.

toyota hiluxToyota South Africa

Teoretycznie samochód miał być tylko konceptem, ale południowoafrykański oddział Toyoty rozważa, czy nie wypuścić krótkiej serii zmodyfikowanego terenowego pickupa.

Author: M Z

Share This Post On