Volvo świętuje dwudziestolecie napędu AWD. Co dalej?

Dwadzieścia lat temu swoją karierę rozpoczął All Wheel Drive (AWD), czyli napęd na cztery koła szwedzkiego Volvo. Dziś znaleźć go można w takich modelach jak XC90, V90 Cross Country i V40 Cross Country, ale przez lata kolejne jego wersje napędzały różne modele skandynawskiego producenta.

Produkty Volvo należą z pewnością do jednych z najbardziej niezawodnych na świecie. Co więcej, uważa się, że należą one do samochodów, które są w stanie wjechać niemal wszędzie. Pomaga w tym z pewnością All Wheel Drive (AWD), czyli napęd na cztery koła montowany z niektórych modelach tego producenta. Pierwszym modelem, w którym zastosowano to rozwiązanie był Volvo 850 kombi. Samochód ten zaprezentowano w 1996 roku. Posiadał on 5-cylindrowy motor o pojemności 2,5 litra, z którego wykrzesano 193 KM mocy. Siłę napędową przekazywała w nim pięciobiegowa przekładnia mechaniczna. Tak zaczęła się przygoda z AWD. Już w 1997 roku Szwedzi zaprezentowali Volvo V70, a nieco później pierwszy samochód serii Cross Country – V70XC.

Volvo jest jednak jednym z tych producentów, dla którego równie ważna jak tradycja, jest przyszłość. Wielokrotnie to właśnie Szwedzi wskazywali kierunek zmian w przemyśle motoryzacyjnym, choćby dzięki śrubowaniu norm bezpieczeństwa. Teraz chcą oni współtworzyć przyszłość napędu na cztery koła. Stąd też w najlepiej wyposażonej wersji modelu 90 T8 AWD zastosowali oni elektryczny napęd tylnej osi. Według Szwedów przyszłością 4×4 jest jego elektryfikacja. Takie właśnie rozwiązanie obecne jest w modelu XC90 T8 Twin Engine. W samochodzie tym przednia oś napędzana jest tradycyjnym silnikiem spalinowym, natomiast tylna przez jednostkę elektryczną, którą umieszczono między kołami.

Kolejnym krokiem, jaki stawia sobie szwedzki koncern, jest pełna elektryfikacja AWD. Przedstawiciele Volvo uważają, że takie rozwiązanie da jeszcze większe możliwości i poprawi bezpieczeństwo jazdy dzięki niezależnej dystrybucji momentu obrotowego w zależności od nawierzchni czy stylu jazdy.

Czy rzeczywiście spełnią się przewidywania Szwedów? Trudno wyobrazić sobie, by mogło być inaczej.

Author: M Z

Share This Post On