Wyciągarka samochodowa – gadżet czy niezbędne akcesorium off-roadowe?

Jako fani ekstremalnej jazdy samochodami terenowymi zapewne wielokrotnie znaleźliście się w takiej sytuacji, gdy wasz pojazd przekroczył rzekę i znalazł się tuż przed wzniesieniem brzegu, który okazał się zbyt stromy by móc go pokonać bez dodatkowej pomocy. W takiej sytuacji należy ocenić jaki jest kąt nachylenia zbocza i jakie są realne szanse na jego przekroczenie. Jeśli konieczne będzie zaczepianie liny na brzegu lub skałach – z opresji uratuje nas wyciągarka.

Podczas ekstremalnych wypraw nie możemy zdawać się na przypadek. Trzeba być świadomym czekających na nas niebezpieczeństw i przygotowanym na każde ewentualności.

Wyprawa off-road

Wyciągarki mogą przydać się naprawdę w wielu sytuacjach. Przede wszystkim wtedy, gdy zderzak pojazdu i wyciągarka znajdują się poniżej wzniesienia przeszkody, a także wtedy, gdy kąt wyciągania jest duży. Poniżej opisana technika znacznie usprawnia proces wyciągania pojazdu – szczególnie na terenach oblodzonych lub błotnistych.

Na ekstremalną eskapadę koniecznie zabierzmy ze sobą koło zapasowe. Spuśćmy z niego powietrze do poziomu 0,14-0,55 barów. Oponę umieszczamy w jednej linii z pojazdem (prostopadle do bębna wyciągarki). Ona ułatwi nam wyciągnięcie pojazdu na położony wyżej od samochodu brzeg. Wyciągarkę ustawiamy na brzegu, a linię przekładamy nad oponę. Co ważne, lina powinna być bezpośrednio na środku opony (powinna mieć ona dość płaskie podłoże). Następnie kopiemy dół i zasypujemy w nim oponę.

Podczas off-roadowych wyjazdów zdarza się również cała masa jeszcze trudniejszych sytuacji, w których wyciągarka może wyciągnąć z opresji…

Po tym etapie zakotwiczamy linę za pomocą zbloczy i wyciągamy samochód w napiętej linii prostej. Wykonujemy tę czynność bez pośpiechu i dokładnie. W ten sposób na pewno wyciągniemy nasz pojazd na brzeg.

Jeśli nie mamy doświadczenia w pracy z wyciągarką, zachowajmy podstawowe standardy bezpieczeństwa – pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nigdy nie możemy znajdować się na linii wyciągania.

Author: M Z

Share This Post On