Na co zwracać uwagę zmieniając felgi?

Kupno nowych felg, zwykle spowodowane jest zniszczeniem starego kompletu lub ewentualnie chęcią zakupu ponadwymiarowych opon. Żeby właściwie dobrać felgi, koniecznie trzeba znać podstawowe dane, takie jak: rozmiar felgi, rozstaw, ilość i rozmiar śrub montażowych i odsadzenie.

Rozmiar felgi to po prostu jej średnica i szerokość osadzenia. Określa się je w calach, a obecnie oferowane na rynku rozmiary zmieniają się co 0,5 cala. W przypadku samochodów terenowych jeszcze do niedawna dominowały felgi w rozmiarach 15 i 16 cali. W tej chwili zwykle montuje się już felgi o rozmiarze 17 i 18, czasem nawet większe. Pamiętać tu należy, że średnicę felgi, którą chcemy założyć w swoim samochodzie ogranicza wielkość opony i nadkola pojazdu. Również szerokość osadzenia podawana jest w calach i wynosi zwykle 7 lub 8 cali. Parametr ten uzależniony jest od szerokości opony. Muszą one być do siebie dopasowane tak by ani nie powodować wypiętrzenia się opony (przy zbyt wąskiej feldze), ani rozszczelnienie się koła (przy zbyt szerokiej).

Istotnym parametrem, którym powinniśmy się kierować wybierając felgi jest profil jej kołnierza. Standardowo określa się go kolejnymi literami alfabetu. Dla fanów offroadu najważniejsze jest to, że felgi do samochodów osobowych oznaczane są kryptonimem JJ, a osobowe J.

Trudno też nie zwrócić uwagi na liczbę śrub i ich średnicę. Równie ważna jest średnica otworu centrującego. Nie należy też zapominać o osadzeniu. Gdy chcemy założyć szersze opony konieczne staje się odsunięcie całego koła od płaszczyzny mocowania. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie tzw. dystansów lub opon o przesuniętym ET.

Nie można też zapominać o samym materiale, z jakiego wykonane są felgi. Obecnie stosowane są dwa rozwiązania: felgi stalowe i felgi aluminiowe. Te pierwsze charakteryzują się mniejszą odpornością na uszkodzenia. Są jednak tańsze i łatwiej je naprawiać. Alufelgi są lżejsze i wytrzymalsze. Niestety, w momencie gdy ulegną uszkodzeniu, ciężko jest znaleźć warsztat wulkanizacyjny, który podjąłby się ich naprawy. Kupując felgi dobrze jest też zwracać uwagę na producentów. Ci renomowani pochwalić mogą się szeregiem certyfikatów i zapewniają lepszą trwałość swoich produktów.

Author: M Z

Share This Post On