3E-D18, czyli nowy robotyczny pomocnik Hondy

Gdyby Honda produkowała roboty dla bohaterów Star Wars, to 3E-D18 niewątpliwie byłby następcą R2-D2, C3-PO i oczywiście BB-8. Nowy robot stworzony przez inżynierów tej marki rzeczywiście przypomina bowiem legendarne maszyny, które pomagały gwiezdnym rycerzom podczas najtrudniejszych misji. My nie żyjemy co prawda w rzeczywistości wojny z Imperium, ale to nic nie szkodzi – nawet w naszym nudnym, jednowymiarowym świecie znajdą się bowiem zastosowania dla tego inteligentnego małego robota.

Honda ATV - 3E-D18

Jak na razie, 3E-D18 jest dopiero prototypem i nie wiadomo, czy ujrzy kiedyś światło dzienne w ramach produkcji masowej. Mimo to, zdecydowanie warto mu się przyjrzeć – jest to bowiem robot o wyjątkowej funkcjonalności, stworzony do pracy z człowiekiem w najtrudniejszych warunkach. Z zasady, można używać go w każdej sytuacji ekstremalnej (i nie tylko), w której człowiek mógłby potrzebować pomocy maszyny – na przykład w akcjach ratunkowych, w rolnictwie czy na budowie. Robot ten, razem z trzema innymi z serii 3E zadebiutował na targach CES 2018 w Las Vegas.

3E-D18 to samokierująca się maszyna wyposażona w sztuczną inteligencję. Zbudowana jest ona na bazie istniejącego już podwozia Hondy ATV i jest w pełni napędzana za sprawą energii elektrycznej. Jej praktyczne zastosowania można sobie tylko wyobrazić: przewożenie materiałów, dostęp tam, gdzie człowiek nie może wejść, bo nie pozwolą mu na to fizyczne ograniczenia albo jest na to po prostu zbyt niebezpiecznie. Co więcej, najciekawszym rozwiązaniem są tutaj chyba opony, które nie potrzebują powietrza, przez co nie można ich przedziurawić ani uszkodzić w żaden inny sposób. Off-roadowe zdolności robota umożliwią mu więc jazdę nawet po najostrzejszych skałach czy największych wertepach.

Honda już od kilku lat tworzy roboty przyjazne ludziom. Twórcy konceptu przekonani są bowiem, że człowiek już wkrótce będzie żył w otoczeniu sztucznej inteligencji, w związku z czym już teraz warto się do niej przyzwyczajać – a nawet zaprzyjaźnić. 

Author: M Z

Share This Post On