40 urodziny Łady Nivy

W czasie gdy światowe rynki podbijały legendarne Jeepy, Land Rovery czy terenowe Toyoty, za żelazną kurtyną panowały zupełnie inne terenówki. Jedną z nich była Łada Niva, która w tym roku świętuje swoje czterdzieste urodziny. Z okazji jubileuszu rosyjski producent postanowił wypuścić specjalną edycję!

Lada NivaKultowa u nas Łada Niva, która dziś nosi nazwę Łada 4×4, rozpoczęła żywot 5 kwietnia 1977 roku. Kiedy się rodziła jej unikalna konstrukcja stawiała ją w światowej czołówce. Dla niektórych jest nawet jednym z protoplastów dzisiejszych SUVów. Na czym polegała jej wyjątkowość? Stały napęd na cztery koła, niezależne zawieszenie z przodu i tarczowe hamulce. To właśnie te elementy zyskały Nivie sympatię i uznanie kierowców.

Dzisiejsza Niva niewiele różni się od tej z czasów młodości tego modelu. Jedyne różnice to klimatyzacja, plastikowe zderzaki w kolorze nadwozia, metaliczne lakiery no i może nieco lepiej wykonane wykończenie wnętrza.

Na czterdzieste urodziny Łada przygotowała specjalną edycję 4×4 w liczbie… 1977 sztuk. Egzemplarze jubileuszowe pokryte będą lakierem w tym samym kolorze, co pierwsze Nivy, które zjechały z linii produkcyjnych czterdzieści lat temu. Producent zapowiedział jednak, że dla tych, którzy wolą inne barwy, będzie można kupić Ładę 4×4 również w kolorze beżowym, czerwonym i białym. We wnętrzu znajdziemy zaś tapicerkę wykonaną z ekoskóry. Sercem Łady 4×4 jest niemal 90-konny silnik o pojemności 1.7 litra.

Łada Niva

Producent zapowiedział też, że już w przyszłym roku zostanie zaprezentowana Łada Niva nowej generacji.

Author: M Z

Share This Post On