Dakar 2016: lista uczestników z Polski

W zeszłym tygodniu we Francji ogłoszono listę uczestników kolejnej edycji najsłynniejszego rajdu cross country. Padł nowy rekord w liczbie zgłoszonych zawodników, a z Polski na starcie zobaczymy 11 Polaków.

Na Rajd Dakar 2016 zgłosiło się 556 zawodników z 60 krajów. Rajdowcy zasiądą w 354 pojazdach, z czego najwięcej – 114 to motocykle, 110 samochodów, 55 ciężarówek i 46 quadów. Zawodnicy wystartują z Buenos Aires 2 stycznia i będą mieli do pokonania ponad 9 tys. kilometrów w 14 dni. Etap maratoński odbędzie się 7 stycznia. Trasa z Argentyny do Boliwii ma być nieco mniej pustynna, będzie mniej grząskiego piasku i wydmy, przez co rajd może zyskać na prędkości, ale doświadczeni kierowcy wiedzą, że wciskanie gazu do dechy nie jest dobrym wyjściem na ukończenie zmagań.

W przyszłorocznej edycji Rajdu Dakar zobaczymy trzech polskich kierowców samochodów terenowych. Będą to: Marek Dąbrowski z pilotem Jackiem Czachorem (Toyota Hilux), Adam Małysz w zespole z Xavierem Panserim (Mini) oraz Kuba Przygoński prowadzony przez Białorusina Andrieja Rudnickija (Mini). Oprócz tego Polaków jako pilotów zobaczymy w teamach: Miroslav Zapletal i Maciej Marton (H3 Evo) oraz Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski (Toyota Hilux).

Na motocyklach KTM 450 pojadą Kuba Piątek, Paweł Stasiaczek, Rafał Berdysz. Na quadzie znów wystartuje tegoroczny mistrz – Rafał Sonik (Yamaha Raptor 700). W zespole ciężarówki Iveco Powerstar zobaczymy Dariusza Rodewalda, który będzie pomagał jako mechanik Gerardowi de Rooy i Moisesowi Torrallardona.

Author: M Z

Share This Post On