Gdzie tym razem odbędzie się Dakar?

Jeszcze w pamięci mamy dakarowe emocje i wyczyny Polaków, a tymczasem warto pomyśleć o kolejnej edycji tego ekstremalnego rajdu. Organizatorzy mają kolejne problemy z ulokowaniem Rajdu Dakar.

Pierwszy w historii Rajd Dakar odbył się w 1978 roku. Wówczas trasa tego morderczego wyścigu wiodła z Paryża przez Algier do Dakaru, stąd powstała nazwa rajdu, która znana jest większości, czyli słynny Rajd Paryż – Dakar. Przez dłuższy czas rajd przebiegał przez dwa kontynenty, Europę i Afrykę, choć niekiedy zmieniało się położenie mety i mijane kraje. Na początku lat 90. trasa obejmowała Paryż-Kapsztad, później start przesunął się do Granady, a meta pod piramidy w Gizie. Na przestrzeni lat Rajd Paryż-Dakar rozpoczynał się i kończył w różnych miejscach, by w 2009 roku w ogóle przenieść się na inny kontynent. Od tego momentu trasa wyścigu obejmowała Argentynę, Chile i Boliwie.

Niedawno okazało się, że odcinek biegnący przez Chile stoi pod znakiem zapytania. Tamtejszy rząd waha się, czy angażować się w przeprowadzenie rajdu, a co za tym idzie utrudnia pracę organizatorów. W grę wchodzi Kolumbia, lecz przejechanie Peru z południa na północ jest niemal niemożliwe. Choć do następnej edycji wyścigu pozostało mnóstwo czasu, to organizatorzy już teraz muszą wiedzieć, gdzie będą jeździć rajdowcy. Wszystkiego dowiemy się za ok. dwa miesiące.

Author: M Z

Share This Post On