Misja 4 Seas Winter Challenge 2015 zakończona sukcesem

expedition teamPojechali, zdobyli i wrócili – ekipa Expedition Team, o której pisaliśmy, postanowiła pojechać zimą na najdalszy północny zakątek Europy. Żeby było śmieszniej, Nordkapp został zdobyty w Walentynki, czyli 14 lutego 2015 roku.

Cała wyprawa trwała w sumie 12 dni. Trasa wiodła z Warszawy, przez Litwę i Łotwę, aż do Rosji. W Petersburgu ekipa zatrzymała się na zwiedzanie, a potem dojechała do Murmańska, by wreszcie przedrzeć się do mroźnej Norwegii. Powrót wyglądał nieco inaczej, bo wyprawa przejechała przez Finlandię. Ostatnie dni były dla nich walką z czasem, o czym świadczy przebieg: 3 tys. km / 2 dni.

Dużym wyczynem było zdobycie północnych terenów i to jeszcze zimą, ale godne podziwu jest to, że uczestnicy wyprawy postanowili spać w samochodach. Pojazdy były wyposażone w postojowe ogrzewanie, jednak przy -30 stopniach C na zewnątrz, w kabinie temperatura wynosiła poniżej zera. Jak donosi korespondent woda w butelkach w samochodzie zamarzała w nocy. Puchowe śpiwory górskie okazały się niezastąpione. Na nocleg w hotelu pozwolono sobie tylko raz na kilka dni.

Pewnie wszystkich interesują koszty takiej wyprawy. Nie licząc kosztów przygotowania pojazdów do trasy (część z nich pokryli sponsorzy wyprawy i sklep 4×4) za wyjazd ekipa zapłaciła 4600 zł na samochód, czyli 2300 zł na osobę. Do tego trzeba doliczyć wizę, która kosztowała 450 zł i ubezpieczenie za ok. 200 zł. Ekipa podaje też cennik paliwa w Rosji, gdzie za litr zapłacimy ok. 2 zł, natomiast w Norwegii i Finlandii trzeba posiadać grubszy portfel – ceny paliwa to ok. 8 zł/l.

Wyjazd z pewnością będzie należał do niezapomnianych ze względu na ekstremalne warunki, zamiecie śnieżne ograniczające widoczność do minimum, potężne zaspy, przeraźliwy mróz, ale także przepiękne widoki i niezwykłe emocje. Takiej przygody się nie zapomina. Więcej o wyprawie można przeczytać na stronie SzukającPrzygody.pl

Author: M Z

Share This Post On