Podsumowanie sezonu rajdów terenowych

W miniony weekend odbyły się ostatnie rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych oraz Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Dowiedz się, kto został zwycięzcą i zdobył tytuł najszybszego kierowcy offroad.

RMPST – trudne warunki i wiele niespodzianek

W klasyfikacji generalnej RMPST pierwsze miejsce zdobył zespół NAC Rally Team. Paweł Molgo i Janusz Jandrowicz obronili tym samym tytuł Mistrza Polski.

Baja Inter CarsPodczas rajdu Baja Inter Cars 2015 czyli ostatniej edycji RMPST kierowcy natrafili na bardzo trudne, wręcz przeprawowe warunki. Poligon w okolicy Żagania i Szprotawy oraz oesy okazały się niezwykle zdradliwe, co zwiększało emocje kibiców, ale i wymagało od kierowców dużych umiejętności i szczęścia. W piątek team Molgo/Jandrowicz zameldował się na mecie z drugim czasem, tuż po duecie Piotr Białkowski i Bartosz Momot.

Na pierwszym sobotnim odcinku rajdowcy musieli zmierzyć się z bardzo grząską i podmokłą trasą. Toyota Hilux NAC Rally Team dojechała na metę dopiero jako trzecia, ale straty udało się odrobić na drugim etapie „Szprotawa”. Oes należało pokonać trzy razy i za każdym razem Molgo i Jandrowicz finiszowali z najlepszym czasem. Duże kłopoty techniczne miał zespół Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik, którzy zajmowali drugą lokatę w rajdzie. Niedzielny etap przyniósł wiele niespodzianek, a sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Trudny, 70-kilometrowy oes „Karliki” okazał się pechowy dla obrońców tytułu, którzy złapali gumę i znów spadli na trzecie miejsce. Drugi przejazd był decydujący i do końca nie wiadomo było, kto zwycięży. Prowadzący w tabeli Białkowski/Momot ulegli groźnemu wypadkowi, a ich Hummer koziołkował. Załodze nie stało się nic poważnego, ale rajdowcy nie mogli kontynuować rywalizacji. Molgo i Jandrowicz dotarli do mety na drugiej pozycji tracąc do liderów rajdu Łukaszewskiego i Duhanik 3 min. 51 sek. Ostatecznie to wystarczyło, by w klasyfikacji generalnej zająć pierwsze miejsce.

Puchar Świata FIA – Polacy tuż za podium

Ostatnią rundą Pucharu cross country był rajd Baja Portalegre 500. Lider klasyfikacji – Nasser Al-Attiyah jadący w MINI ALL4 Racing – obronił lokatę i wygrał Puchar Świata.

Triumfator Rajdu Dakar wygrał 5 spośród 10 etapów imprezy. Katarczyk wraz z francuskim pilotem Mathieu Baumelem wyprzedził największego przeciwnika Władimira Wasiliewa, z którym co chwilę zamieniał się pozycją lidera. Najlepszy polski zespół, czyli Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, którzy nie startowali w portugalskim rajdzie uplasowali się na czwartym miejscu Pucharu Świata. Adam Małysz zakończył rywalizację na 11 pozycji w klasyfikacji generalnej.

Jedynymi Polakami w Baja rajdzie Portalegre 500 był duet Jarek Kazberuk i Artur Gryszczuk startujący w klasie T2. Ich Veloci Raptor dojechał na metę z siódmym czasem, co przełożyło się na piątą lokatę w generalce.
Wszystkim zwycięzcom i pozostałym zawodnikom gratulujemy!