Rajd Dakar 2016 – podsumowanie i zwycięzcy

Zakończyła się 37. edycja Rajdu Dakar. Po raz kolejny największy i najtrudniejszy rajd cross country okazał się bardzo wymagającym wyczynem, dlatego też zwycięzcą może czuć się każdy, kto dojechał do mety. Ze statuetką beduina wrócą tylko nieliczni, w tym jeden Polak.

Jak zwykle to bywa oprócz własnych umiejętności zawsze trzeba liczyć się ze sprzętem. Niestety na własnej skórze przekonał się o tym Rafał Sonik, czyli nasza największa nadzieja na podium. Zeszłoroczny triumfator musiał odpuścić zmagania po awarii silnika quada. Polak nie poddaje się i już teraz zapowiada, że na Dakarze 2017 powalczy o pierwsze miejsce. Tymczasem w kategorii quadów w tym roku zwyciężył Marcos Patronelli. Tuż za nim była jego brat Alejandro Patronelli, a na trzeciej lokacie uplasował się Brian Baragwanath.

Na dwóch kółkach dobry występ zaliczył Kuba Piątek, który ostatecznie był dwudziesty, ale motocyklista musi zdobyć nieco więcej doświadczenia, by wygrać Dakar. Jeśli tylko utrzyma równe tempo, to w kolejnych latach będzie walczył o miejsce w czołówce. Kolejny Polski motocyklista, Maciej Berdysz, był 65. Pierwsza trójka wygląda następująco: Toby Price, Štefan Svitko, Pablo Quintanilla.

Wśród samochodów najszybszym Polakiem okazał się Jakub Przygoński z pilotem Andriejem Rudnickim. Jadący w Mini All4 Racing zajęli 15 pozycję. Tuż za nimi uplasował się czesko-polski team Miroslav Zapletal/Maciej Marton. Kolejny Polak na liście w klasyfikacji generalnej dojechał z 27 czasem, a był to Sebastian Rozwadowski, który pilotował Litwina Benediktasa Vanagasa. Polscy weterani Dakaru, czyli zespół Dąbrowski/Czachor był dopiero 29. Wyjątkowo pechowy, ale za to i najbardziej zawzięty Adam Małysz dojechał razem z Xavierem Panserim na 53 miejscu. W klasie samochodów terenowych zwyciężyli Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret, którzy ścigali się nowym Peugeotem 2008 DKR16. Drugie miejsce przypadło zespołowi Nasser al-Attiyah/Matthieu Baumel, a trzecia lokata Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz. Bardzo dobry wynik jak na debiut zdobył Sébastien Loeb. Mistrz rajdów WRC był 9.

W klasie ciężarówek zwyciężył po raz drugi zespół z Holandii: Gerard de Rooy/Moisès Torrallardona. Polskim akcentem w ekipie jest mechanik Darek Rodewald, który przed czterema laty również pomógł Holendrom wywalczyć beduina. Rodewald jest nie tylko mechanikiem, ale także konstruktorem ciężarówki Iveco, zatem jego zmagania z Dakarem zaczynają się na długo przed wyjechaniem na start. Drugie miejsce zajęli Ajrat Mardiejew/Ajdar Bielajew/Dmitrij Swistunow, a na trzeciej lokacie uplasowali się: Federico Villagra/Jorge Pérez Companc/Andrés Memi.

Author: M Z

Share This Post On