Rajd Faraonów: stracone nadzieje i miła niespodzianka

Polak wygrał Pharaons Rally 2015! Nie był to jednak ani Rafał Sonik, ani żaden zespół samochodu terenowego. Zwyciężył Jakub Piątek, motocyklista i debiutant Mistrzostw.

Jakub Piątek jest drugim w historii polskim motocyklistą, który wygrywa etap Mistrzostw Świata Rajdów Cross Country. Poprzednie zwycięstwo z 2003 należało do Marka Dąbrowskiego. Piątek – absolwent Orlen Teamu – spisał się w rajdzie doskonale, choć nie był wymieniany w gronie kandydatów do podium. Od początku trzymał się blisko czołówki, a po czwartym odcinku udało mu się wywalczyć pozycję lidera, której nie stracił. W klasyfikacji generalnej, jego rywal z Boliwii Juan Carlos Salvatierra znalazł się 3 minuty 19 sekund za Polakiem.

Rafał Sonik Rajd Faraonów ukończył na drugim miejscu, pomimo początkowych sukcesów i bardzo dobrej jazdy. Zwycięzca Dakaru triumfował na ostatnim, piątym odcinku, ale to nie wystarczyło, by odrobić straty do Mohameda Abu-Issy, który zajął pierwsze miejsce.

Adam Małysz wraz z nowym pilotem Xavierem Panserim mieli wyjątkowego pecha. Nadzieje na wysoką pozycję w rajdzie rozwiał czwarty etap, na którym załoga Orlen Teamu dachowała. Na szczęście rajdowcom nic się nie stało, ale musieli zrezygnować z dalszej rywalizacji.

Bardzo rozsądnie i jednostajnie jechała druga samochodowa załoga z Polski – Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Były motocyklista od początku trzymał się szóstego miejsca i utrzymywał równe tempo. Kierowca nie popełnił żadnego błędu i załoga zajęła ostatecznie piątą pozycję. W ten sposób Dąbrowski/Czachor wygrali kilka cennych punktów w generalce Mistrzostw.

Author: M Z

Share This Post On