Rajd z przymrużeniem oka

Co zrobić, jeśli nasze stare auto ledwo jeździ, blachę zżera rdza albo po stłuczce szkoda nam pieniędzy na kolejny remont? Pierwsza myśl to szrot lub złom, ale druga jest o wiele ciekawsza: wybrać się na rajd.

Na torze można poczuć się jak Hołowczyc albo Dąbrowski z Czachorem razem wzięci, chociaż prędkość nie jest aż tak zawrotna, a pojazdy też trochę jakby inne. Niemniej jednak emocje są porównywalne i tak jak w przypadku rajdu cross country dla każdego największą wygraną jest dotarcie do mety. O czym mowa? Oczywiście o imprezach typu Wrak Race.

Jazda z zasadami

Dla postronnego widza mogło by się wydawać, że rozgrywki nie mają żadnych zasad, ale faktycznie kierowców obowiązuje ścisły regulamin. Po pierwsze samochód nie może być droższy niż… 1000 zł. Musi to być na tyle stare lub zdezelowane auto, aby jego cena nie była wyższa niż tysiak. Organizatorzy rajdów często oferują zainteresowanym wypożyczenie pojazdu ze szrotów. Podczas wyceny nie liczy się wyposażenie bezpieczeństwa, czyli pasy czy fotele, ale wszelkie pozostałe akcesoria brane są pod uwagę. Po drugie samochód nie może mieć napędu 4×4, co wyklucza udział terenówek i sportowych samochodów. Wygrywa ten, kto w określonym czasie przejedzie najwięcej okrążeń. Najczęściej jednak większość aut po prostu zostaje unieruchomionych na torze. Uczestnicy nie muszą mieć żadnych licencji, wystarczy zwykłe prawo jazdy kat. B.

Offroad z przymrużeniem oka

Chociaż samochody terenowe jedynie pomagają usunąć wraki z torów podczas rajdu, to trasy najczęściej są przeznaczone dla tego typu pojazdów. Nie jest łatwo ścigać się zdezelowaną osobówką po szutrowych lub błotnistych trasach z wybojami i hopami. Charakterystyczne dla pojazdów uczestniczących w rajdzie jest to, że mają wybite światła. Chodzi o to, że podczas rajdu dochodzi często do bliskich kontaktów z innymi samochodami, więc lepiej od razu pozbyć się zbędnych części.

Wrak Race z offroadem łączy jeszcze duża adrenalina i dobra zabawa. Kierowcy muszą mieć nie tylko jako takie pojęcie o jeździe w rajdach, ale również duże poczucie humoru, co widać patrząc na dekoracje i wyposażenie niektórych pojazdów.

Wrak race to piękne zakończenia życia samochodu, który wiele z nami przetrwał.

Author: M Z

Share This Post On