Zimowe otwarcie rajdów cross country FIA

Rajd Baja Russia „Northern Forest” rozpoczął nową kolejkę zmagań kierowców terenowych w Pucharze Świata FIA. Jedyni Polacy startujący w imprezie zakończyli zimową przeprawę na 11. pozycji. Znów zabrakło odrobiny szczęścia.

Pierwsze kwalifikacje do Pucharu Świata FIA w rajdach cross country odbyły się w dniach od 20 do 22 lutego na dalekiej Północy. Trasa wiodła po bezdrożach rosyjskiej Republiki Karelii leżącej przy granicy z Finlandią. Z zimowymi warunkami off-road zmierzyło się zaledwie 21 załóg. Na starcie stawiły się trzy polskie teamy, a jedynym reprezentantem w klasie T1 był zespół Jacek Czachor i Marek Dąbrowski (ORLEN Team) jadący Toyotą Hilux.

Zwycięzcą Baja Russia „Northern Forest” był Tapio Lauronen, który przez cały rajd utrzymywał równe tempo i nie dał wyprzedzić się rywalom. Fin, pomimo sporej reprezentacji z Rosji, zakończył zmagania z przewagą 1:52 nad łotewsko-rosyjskim zespołem Neiksans/Nikolaev. Na trzecim miejscu znalazł się faworyt tych zawodów Vladimir Vasilyev.

Polacy po raz kolejny mieli pecha i zmagali się z usterką maszyny. Po pierwszym dniu rywalizacji zespół Orlen Team zajął dalekie 16 miejsce. W połowie trasy w Toyocie Hilux zepsuł się napęd, przez co zawodnicy musieli jechać z napędem tylko na tylną oś. Brak napędu 4×4 dał się we znaki w śnieżnym terenie podczas pokonywania zasp. Odkopanie auta i wrócenie na trasę kosztowało Dąbrowskiego i Czachora aż 40 minut.

Drugiego dnia Polacy byli nastawieni na odrabianie strat. Przez całą trasę jechali równym tempem i utrzymali wysoką pozycję. Bez problemów technicznych udało im się zająć szóste miejsce. To zapewniło im awans w klasyfikacji generalnej na 11. pozycję. Dąbrowski i Czachor nie kryli rozczarowania, choć i tak wykonali bardzo trudne zadanie.

Zespół Orlen Team po niedługim odpoczynku zaczyna przygotowania do kolejnej odsłony Pucharu Świata FIA. 3 kwietnia odbędzie się rajd w zupełnie innych warunkach, czyli Abu Dhabi Desert Challenge.

Author: M Z

Share This Post On