Dlaczego warto dbać o układ zawieszenia terenowego?

Wertepy, dziurawe szosy, strome zjazdy i podjazdy, kamienie i koleiny – to wszystko wymaga od całego pojazdu, a szczególnie od układu zawieszenia sporej wytrzymałości i niezawodności. Porządne resory i duży prześwit zapewniają dotarcie do najdalszych zakątków, tam, gdzie zwykła osobówka dawno by została unieruchomiona. Dlatego warto dbać o zawieszenie terenowe.

Układ zawieszenia nie tylko tłumi drgania i zapewnia komfort podróży na wyboistej drodze, choć to bardzo istotna jego funkcja. W praktyce te podzespoły odpowiadają za bezpieczeństwo podróży.

Sprawne zawieszenie przeciwdziała sile odśrodkowej, co chroni auto przed wypadnięciem z toru jazdy. Co więcej, wyeksploatowane zawieszenie zwiększa drogę hamowania w zależności od prędkości pojazdu nawet o kilka metrów. Bez sprawnego zawieszenia nasz samochód częściej wpadnie w poślizg. Istnieje także ryzyko oślepiania innych kierowców reflektorami „skaczącego” na wybojach pojazdu.

W przypadku samochodów terenowych mocno zużyte zawieszenie może prowadzić do uszkodzenia podwozia, miski olejowej czy dyferencjału. Poza tym wybranie się na rajd terenowy ze zużytymi amortyzatorami może spowodować, że w końcu zawieszenie dokona swojego żywota podczas jazdy w odległej dziczy.

Wymieniając układ zawieszenia, warto zwrócić uwagę, by był to sprzęt dostosowany do jazdy off-road. Ponadto przy zakupie nowych części można zwiększyć zdolności swojej terenówki poprzez zwiększenie prześwitu. Bez większych problemów można podnieść auto o 1-2 cale. Taki lift zawieszenia nie powinien wymagać przeróbek fabrycznych ustawień innych podzespołów.

Author: M Z

Share This Post On