Poł tysiąca Jelczów 4×4 dla Obrony Terytorialnej

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał umowę na dostawę 500 sztuk samochodów Jelcz 442.32 do Wojsk Obrony Terytorialnej. Pojazdy charakteryzują się średnim poziomem ładowności oraz wysoką mobilnością. W zawarciu umowy wzięły udział Inspektorat Ministerstwa Obrony Narodowej oraz władze spółki Jelcz będące częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Jelcz 442.32 napędzany jest silnikiem Diesla, którego moc wynosi 326 KM, a maksymalny osiągany moment obrotowy to 1300 Nm. Pojazd wyposażono w 9-biegową przekładnię, a wśród wyposażenia znajduje się m.in. klimatyzacja i wyciągarka hydrauliczna o mocy uciągu 70 kN. Z powodu ograniczeń wynikających z przepisów, Jelcz rozwija prędkość do 85 km/h.

Samochody przeznaczone dla Wojsk Obrony Terytorialnej to pojazdy specjalne o napędzie na wszystkie koła, doskonale przystosowane do jazdy w trudnych warunkach. Jelcz 442.32 umożliwia także przewożenie ładunków niebezpiecznych, sprzętu specjalistycznego oraz technicznych środków zaopatrzenia materiałowego. Jeśli z konstrukcji pojazdu zdemontuje się opończę, burty oraz pałąki, w Jelczu można zamontować ławki do przewożenia do 24 żołnierzy.

Author: M Z

Share This Post On