Samochód autonomiczny dla miłośników off-roadu

Prace nad pojazdami autonomicznymi trwają pełną parą. Wielkie światowe koncerny i nowi gracze ścigają się o to, kto pierwszy wypuści na rynek samochód, który prawdziwie chodzić będzie sam, bez ingerencji człowieka. Jeszcze w tym roku Volvo planuje wypuścić na rynek nowe wersje swoich modeli S90, V90 i XC90 wyposażone w pół-automatyczny system wspomagania jazdy po autostradzie nazwany Pilot Assist. General Motors zapowiedziało zaś, że w 2017 roku zacznie wyposażać produkowane przez siebie Cadillaki w podobne rozwiązanie o nazwie Super Cruise. Należący do chińskiego Geely Automobile szwedzki koncern zapowiedział również, że w 2020 roku wprowadzi na rynek w pełni autonomiczny system IntelliSafe Autopilot.

Większość testowanych obecnie systemów autonomicznych sprawdzanych jest w warunkach ruchu drogowego. Najlepiej sprawdzają się oczywiście na autostradzie, ale coraz lepiej radzą sobie również w ruchu miejskim. Ale co z tymi z nas, którzy nie potrafią wyobrazić sobie życia bez zjechania czasem z asfaltowych szlaków? Chyba nie zaskoczy Was fakt, że trwają prace i nad takimi systemami. Nie opracowują ich jednak wielcy motoryzacyjni gracze, którzy widzą większego zapotrzebowania na takie autonomiczne samochody dobrze radzące sobie w terenie. Na szczęście tutaj na pole walki wkraczają naukowcy i inżynierowie.

Prace nad projektem autonomicznego pojazdu, który nie bałby się zjechać z asfaltu, prowadzą m.in. inżynierowie z Politechniki Georgii (Georgia University of Technology) w Atlancie w Stanach Zjednoczonych. Na razie udało im się stworzyć model sterowanej radiem półciężarówki w skali 1:5, która całkiem nieźle radzi sobie w terenie. Pojazd, nazwany AutoRally R, wyposażony jest m.in. w kamery, system GPS oraz komputer pokładowy z czterordzeniowym procesorem, graficznym procesorem Nvidia oraz 32 GB pamięci RAM, który pozwala przeprowadzić obliczenia koniecznych do tego, aby pojazd pozostał na trasie. Twórcy tego samochodu pozwolili mu rozpędzić się samodzielnie nawet do 111 km/h. Do tej pory wszystkie testy przebiegają bez większych problemów, a te mniejsze szybko udawało się rozwiązać.

Chcielibyście mieć samochód terenowy, który radziłby sobie na bezdrożach tak samo dobrze jak Wy, a może nawet lepiej?

Author: M Z

Share This Post On