SUV z napędem na jedną oś

qashqaiSamochody typu SUV stały się na tyle popularne w naszym kraju i są dostępne od kilku lat, że śmiało można mówić o rynku wtórnym tej klasy osobówek. Na co zwracać uwagę podczas zakupu takiego samochodu z drugiej ręki? Przebieg, stan techniczny, bezwypadkowość itp. parametry to oczywistości, ale warto zwrócić uwagę, czy nasz SUV ma napęd na cztery koła.

Na jakie modele szczególnie uważać?

Okazuje się, że niektóre modele tego typu samochodów są częściej dostępne w wersjach 2×4 niż 4×4. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko wynika z faktu poszukiwania oszczędności. Zakładanie napędu tylko na jedną oś jest po prostu tańsze. Wielu właścicieli SUV-ów w ogóle nie wyjeżdża poza miejskie tereny, wobec czego jednoosiowy napęd w zupełności im wystarcza. Producenci tych aut na wzór amerykańskiego rynku produkują SUV-y z napędem 2WD w dużych ilościach. Częściej można trafić na model Suzuki Grand Vitary z napędem na jedną oś. Podobnie rzecz ma się z modelami Kii Sportage oraz Hyundaia Tucsona, a także Dustera czy Sedici. Na szczególną uwagę warto zwracać w przypadku Nissana Qashqai, którego wersja z napędem 2WD sprzedała się w większej ilości niż wersja AWD. Dlatego też za niedługo na rynku wtórnym pojawi się wiele modeli Qashqaia bez napędu 4×4, co może wprowadzić kogoś w błąd. W ostatnich latach powstawało wiele oszczędnościowych wersji popularnych miejskich terenówek, warto więc zwracać w pierwszej kolejności na rok produkcji.

A ty jakiego masz SUVa?

Redaktor portalu „Auto Świat” Andzej Jedynak przestrzega kupców przed oszustami. Sprzedający samochód typu SUV mogą specjalnie wprowadzać klienta w błąd, aby wywindować cenę za rzekomy napęd 4×4. To jedna strona medalu, drugą jest nieświadomość dawnych właścicieli pojazdów. Nie każdy korzysta z takiego rozwiązania podczas podróży, więc właściciel może nie do końca zdawać sobie sprawę z właściwości swojego pojazdu.
SUV z napędem na jedną oś nie musi być najgorszym pojazdem na świecie. Wciąż zachowuje swoje pozostałe zalety: komfort jazdy, podwyższona pozycja siedzenia, większy prześwit, a w wyniku braku dwóch napędzanych osi tańsze koszty ekploatacji i serwisowania.

Author: M Z

Share This Post On