Terenowy bolid – Ariel Nomad

Już na początku przyszłego roku fani ekstremalnej jazdy terenowej będą mieli do dyspozycji nową „zabawkę”. Niech nikogo nie zwiedzie ten niepozorny wygląd – pojazdy buggy kryją w sobie ogromną moc. Ariel Nomad to zamknięte w rurowej klatce 200 Koni Mechanicznych. Znamy kilka szczegółów na temat nowego pojazdu Ariel Motor Company.

Do tej pory w garażu brytyjskiego producenta znajdował się bolid Ariel Atom. Od tego szybkiego sportowego roadstera jego młodszy i brudniejszy brat różni się kilkoma ważnymi szczegółami, choć samo podwozie i konstrukcja są zapożyczone od Atoma. Nowy model zostanie zaprezentowany szerszej publiczności podczas Autosport International. Motoryzacyjna impreza odbędzie się w Birmingham od 8 do 11 stycznia.

Przede wszystkim Ariel Nomad zyskał znacznie wyższe zawieszenie, a tym samym zwiększył się jego skok. Duży prześwit oznacza większe możliwości przełajowe. W trudnym terenie przydadzą się także duże opony terenowe w rozmiarze 235/70 zainstalowane na wytrzymałych, 15-calowych obręczach. Z takim wyposażeniem buggy przeszedł testy, ale w ofercie mogą pojawić się także inne rozwiązania.

Ariel Nomad jest napędzany czterocylindrowym silnikiem Hondy o pojemności 2,4l i mocy równej 200 KM. 6-biegowa skrzynia manualna przenosi całą moc jednostki napędowej na tylną oś. To może wbijać w fotel, skoro pojazd waży zaledwie 700 kg. W przeciwieństwie do sportowego bolidu Atom, Ariel Nomad został wyposażony w przednią szybę i wycieraczkę, które mogą okazać się całkiem przydatne podczas błotnistych przepraw i pustynnych wypraw.

Miłośnicy wysokiego poziomu adrenaliny będą się musieli trochę wykosztować w nowym roku, aby stać się właścicielami tego buggy. Ceny Ariela Nomada zaczynają się od ok. 30 tys. funtów, czyli ponad 38 tys. euro.

Author: M Z

Share This Post On