Czy terenówki pojadą wokół Pustyni Błędowskiej?

Pustynia Błędowska w pobliżu Olkusza to wymarzony teren na off-roadowe szaleństwa. Niestety, nielegalne. Posiadacze terenówek, motocykli i quadów nie chcą niszczyć Pustyni, lecz nie mają gdzie jeździć. Obecnie jedyne miejsca w okolicy, gdzie można uprawiać off-road to Niegowoniczki oraz Bukowno.

Niedawno powstał jednak pomysł, zakładający legalne zagospodarowanie terenów Pustyni pod off-roadowe zmagania. Miałby do tego służyć szeroki na 20-30 metrów pas, biegnący dookoła Pustyni. Dzięki temu ona sama przestałaby być rozjeżdżana, zniknęłyby także tzw. samosiejki, czyli drzewa, które rozrastają się w sposób niekontrolowany. Na pas off-roadowy zostałby także wysypany piasek, hamujący ich wzrost jako naturalna bariera ochronna.

O stworzenie legalnego miejsca na off-roadowe szaleństwa starają się członkowie Pustynnej Grupy Terenowej. Jednym z nich jest Przemysław Michalski, który od trzech lat stara się zorganizować na pustyni dużą imprezę dla terenówek, samochodów ciężarowych i quadów. Niestety, do tej pory nie udało się tego osiągnąć. Odbyło się jedynie kilka rajdów na terenach znajdujących się obok Pustyni. Podobne wydarzenie miało miejsce w Bukownie, gdzie istnieje legalny tor off-roadowy, z którego można korzystać za opłatą (ok. 200 zł netto za dobę lub 1000 za miesiąc za wynajęcie całego toru). Podobny teren znajduje się także w Niegowoniczkach – tor został założony przez polskiego rajdowca, Józefa Cabałę, który wszystkim zajął się prywatnie. Sportowiec zdaje sobie sprawę, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu atrakcje.

Teren w Bukownie świetnie nadaje się do rajdów i off-roadowych zmagań, to jednak za mało. Pasjonatów tego sportu jest bowiem w okolicy znacznie więcej. Pracownicy Urzędu Gminy w Kluczwodach nie zgadzają się jednak na pomysł stworzenia toru wokół Pustyni Błędowskiej. Na stałe będą mogły tam zagościć tylko rowery. Jeśli chodzi o większe pojazdy, na razie (prawdopodobnie) będzie tylko możliwość organizowania w tym miejscu imprez – a i to zależeć ma od indywidualnego podejścia do każdego z wydarzeń.

Author: M Z

Share This Post On