Poligon Drawski

Największy poligon wojskowy w Europie położony jest w Drawsku Pomorskim. Od lat teren ten gości zawodników rajdów 4×4 oraz zlotów miłośników motoryzacji. To najlepsze miejsce do zmagań terenowych w Polsce. Torem do jazdy off-road opiekuje się Stowarzyszenie 4×4 Drawsko Pomorskie.

Teren położony na pojezierzu, to przede wszystkim czynny, jeden z największych i najlepiej wyposażonych poligonów. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ma powierzchnię 36 111 ha. Przyjeżdżają tu na szkolenia żołnierze nie tylko polskich sił wojskowych, lecz także armie pozostałych krajów NATO. Imprezy terenowe muszą być więc organizowane z uwzględnieniem manewrów wojskowych.

Poligon jest miejscem organizacji wielu ważnych wydarzeń 4×4, takich jak: MT Rally, Baja Poland czy Rajd Drawski albo Drawskie Manewry. Poligon to szczególne miejsce dla wyczynów off-roadowych. Jest tu z jednej strony mnóstwo naturalnych przeszkód, a z drugiej takich, jakie nie mogłyby powstać na żadnym innym terenie. Szerokie i niekończące się pasy czołgowe, kratery wypełnione wodą, jeziora i brody, ostre zjazdy i strome podjazdy – to wszystko czyni to miejsce niezwykłym. Takie zróżnicowanie warunków zapewnia możliwość zorganizowania rajdów o każdym stopniu trudności.

Poligon jest także miejscem niezwykłej przyrody. Występuje tu wiele gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną. Tylko sprawna organizacja tym terenem pozwala połączyć wojskowe ośrodki szkoleniowe, tory off-road i ochronę przyrody.

Współrzędne poligonu: 53° 25′ 59.75″ N, 15° 45′ 51.67″ E

Author: M Z

Share This Post On